MYSZ KOLCZASTA

Trochę łaciny...

Łacińska nazwa tej ślicznej myszy to Acomys cahirinus,od Mauretanii po południowy Pakistan, Tanzanię, Kretę, Cypr ; występują tam dwa podgatunki Acomys cahirinus cahirinus - Egipska mysz kolczasta oraz Acomys cahirinus dimmidiatus - Arabska lub kairska mysz kolczasta.

Dzikie myszy maja też inne podgatunki i żyją:
A. cilicius, Azja Mniejsza
A. russatus, północny Egipt, Palestyna, Jordan, Półwysep Arabski
A. whitei, Oman
A. spinosissimus, Tanzania, Zambia, Zimbabwe, Mozambik, wschodnia Botswana, północ Południowej Afryki;
A. subspinosus, południe Południowej Afryki;
A. wilsoni, południowy Sudan, południowa Etiopia, Kenia;
A. louisae, Etiopia, Somalia.

 

Odmiany barwne myszki kolczastej

Wymiary, zwyczaje itp.

Futerko na grzbiecie ma barwę szarą stopniowo przechodzącą po bokach w kolor brązowożółty. Brzuszek jest biały, jak również białe są oznaczenia pod uszami i oczami. Oczka są duże i wypukłe, (czasem dziwię się dlaczego jest w stanie je zamknąć) koło noska ma bardzo długie wąsy czuciowe, uszka też są duże, a w środku maja fałdki, łapki takie jak u małych zwykłych myszek, ale trochę mniej przyczepne. Posiada też kłujące ostre kolce, czasami się na jakiś nadzieję, na pupce nie ma futra tylko kujkuje :))).Myszka waży od 50 do 90 gramów, a dorasta od 70 - 175 mm,całkowita długość życia to od 4 do 5 lat, ale niezbyt w to wierzę....Na wolności mysz kolczasta żyje w dużych grupach rodzinnych, samce się nie gryzą, ale za to musi być zapewniona duża przestrzeń, im mniej miejsca tym bardziej może dojść do walk.

Czaszka myszy kolczastej z boku....

z góry....

 

kolce na pleckach myszki

Nie należy trzymać pojedynczych osobników, bo są to stadne zwierzątka, najlepiej parkę lub więcej myszek. Myszki te są zwierzątkami, aktywnymi późnym wieczorem i w nocy. Nie wolno kolczastej myszki podnosić za ogon, bo zwierzątko może go stracić a jest mu on potrzebny do utrzymywania równowagi, może go stracić też w wyniku braku witamin i protein, ale niestety nie odrośnie. Przeczytałam, że mysz nie lubi biegać w kołowrotku bo może utracić ogon, jakoś mój mysz biega i strasznie to lubi. Niby jest to łagodne zwierzątko łatwe w oswojeniu, ale tutaj bym się trochę kłóciła, bo zostałam cztery razy pogryziona w rękę do krwi, ale może być to spowodowane miejscem i relacją z poprzednim właścicielem, na początku strasznie się bał i uciekał ile wlezie.Mysz kolczasta jest bardzo podobna do innych zwierząt jak myszki laboratoryjne, szczury, myszoskoczki, te mysiunki są w stanie zapamiętać swoje imię, przybiec jak się je zawoła i zapamiętać też, że u was w ramionach znajdą spokój i przyjemność.

Jedzonko

W jadłospisie myszki kolczastej powinny znaleźć się: pszenica,proso(wkarmie dla ptaków),kukurydza, słonecznik, suchy chleb, płatki kukurydziane, tłuczone ziemniaki, kostki z kurczaka, mięsko z kurczaka(surowe), świeże warzywa, oczywiście mieszanki dla gryzoni będą tutaj najbardziej pożądane, orzechy i robale: mączniaki, szarańczaki, pająki i inne. Oczywiście też smakołyki dla gryzoni typu dropsy, wafle itp. Orzechy i robale dajemy raz na tydzień, wodę w misce lub poidełku zmieniamy codziennie, choć mysiak mało pije jak to na pustyni.

Rozmnażanie

Płeć tych myszek sprawdzamy tak jak u laboratoryjnych myszy, szczurów, garbili, choć samce maja dość małe jądra. Samiczka jest zwykle w ciąży od 36 do 40 dni, maluchy rodzą się w pełni ukształtowane i z otwartymi oczami, zdolne do jedzenia stałego pokarmu, ale najpierw przez trzy tygodnie matka karmi je mlekiem, w miocie może być do 6 sztuk jeśli zapewnimy im dużą klatkę. Samiczka nie potrzebuje osobnego lokum, bo wszyscy członkowie stada opiekują się jej młodymi, po trzech dniach małe zaczynają już same chodzić. Maluchy sa zdolne do rozrodu w wieku od 5 do 6 miesięcy, nie należy dopuszczać ich wcześniej bo grozi to nawet śmiercią(Gdaieś przeczytałam jeszcze że dojrzewają w wieku 6 - 9 tygodni, ale w końcu już nie wiem co jest prawdą...). Myszka rośnie do trzech lat a żyje od 4 do 5 lat, samiczka może rodzić nawet do dwunastu razy w ciągu roku, ruja występuje 8 – 15 dni po porodzie tak więc cykl rozrodczy trwa mniej więcej co 7 tygodni.

Mieszkanko

Klatka lub akwarium powinno mieć wymiary dla samca i swóch samic około 50x30x30 lub dla kilku samic i samców 90x45x45, ale może być też klatka Tedy II taką mam dla mojego myszka. Jest sam i i tak więcej śpi mniż biega. Jeśli chodzi o akwarium to powinno mieć na górze siatkę lub szybę bo myszki te mogą uciec, przekonałam się już że nie boją się skakać na duże odległości. Temperatura powietrza na pustyni gdzie żyją myszy to 30 – 40 stopni Celsjusza, ale optymalną temperaturą jest 26 stopni, akurat tyle mam w domu, zaś przy temperaturze 10 – 15 stopni mysz może umrzeć.Myszy kolczaste nie lubia wilgoci więc najlepiej czuja sie w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem z wilgotnością około 40 - 50%. W lokum można powstawiać różne gałęzie, pochylnie, domki z papieru, domek najlepiej z niemalowanego drewna, kostkę wapienną do ścierania zębów itp. Co do zmiany ściółki to wystarczy sprzątać raz na miesiąc bo nie wydziela żadnego zapachu, a mój nawet sika do piasku dla szynszyli.

To klatka Teddy II, u mnie jest niebieska kuweta, a wymiary to: 370x250x510 [dł/szer/wys]. Domek ma z butelki po karmie Animals a w nim trociny i miękki papier toaletowy, miskę i toaletę z nakrętki od tej samej karmy. Jako ściółka są trocinki "Solski " oczywiście, akurat nie ma problemu z zapachem więc stoi w pokoju koło kaloryfera i nie przeszkadza, no może tylko trochę, bo kółko skrzypi. Na skrzypiące kółko wlewam trochę oleju do smażenia i już nie skrzypi..

Tutaj daję link do strony na której znajdziecie rozpoznawanie płci i inne ważne aspekty, nie mam zamiaru kopiować nic z tej witryny,więc stronka jest oryginalna po angielsku : http://www.spinymice.com/

W klatce Teddy mieszka teraz szczurcia, o niej tez coś napiszę choć to strona o myszkach... :-)